Przesądy ślubnePolski ślub, jak chyba żadna inna uroczystość, jest obłożony sporą ilością mniejszych i większych przesądów. A w samym klimacie tej uroczystości jest coś takiego, że nawet osoby nie uznające przesądów i zabobonów, bezwiednie poddają się tej tendencji. Wierzą skrycie, że te wszystkie szczegóły będą miały wpływ na powodzenie ich związku małżeńskiego. Czasem trudno określić skąd się wzięły, czy są już jedynie zwyczajem czy jedynie bezpodstawnym przesądem i banialuką, ale na wszelki wypadek przedstawiamy listę najpopularniejszych. W końcu one także stanowią o klimacie ślubu i wesela, a co ciekawe są często ponad podziałami regionalnymi.

Poznajmy inne przesądy poza utartym zwyczajem, że panna młoda musi mieć coś starego, nowego, pożyczonego i niebieskiego.

Chleb i sól
Jeśli wesele rozpoczyna się od powitania pary młodej przez rodziców chlebem i solą, panna młoda może zostać zapytana o to, co woli: "Chleb, sól czy pana młodego". Prawidłowa odpowiedź brzmi: "Chleb, sól i pana młodego, żeby pracował na niego". Z pokaźnego bochna wcześniej wykrawa się kawałek chleba, by łatwiej było go oderwać. Należy go umoczyć w soli i zjeść, a potem ucałować rodziców.

Rzucanie bukietem
To atrakcja dla panien obecnych na weselu. Świeżo upieczona mężatka w pewnym momencie, przeważnie po oczepinach, rzuca bukiet za siebie. Ta z dziewczyn, która pierwsza go złapie, pierwsza też wyjdzie za mąż. Podobny zwyczaj dotyczy obecnych na weselu kawalerów - pan młody rzuca im swoją muszkę albo krawat. Na koniec zabawy para, która "wylosowała" rychłe zamążpójście, może odtańczyć wspólny taniec.

Pogoda w dniu ślubu
Jeśli pogoda w dniu ślubu nie zapowiada się najlepiej, nie należy się tym przejmować. Deszcz uważa się za przepowiednię urodzaju i bogactwa. Burzę, szczególnie jeśli następuje po niej tęcza - za preludium do szczęścia. Nawet obfite opady śniegu dobrze się kojarzą - wszak niebo nie skąpi młodym swego puchu. Słońce to oczywiście także dobra wróżba: szczęścia, pogody, radości.

Obrączki
Wybierając obrączki, chciałoby się poprzymierzać te, które już zdobią palce naszych przyjaciółek, kuzynek czy mam - nie wolno tego robić! To wróżba niewierności. Własną obrączkę przed ślubem można oczywiście przymierzyć, ale nie należy tego robić zbyt często. Przesądy lubią, gdy wszystko dzieje się w swoim czasie - obrączkę nosi się od dnia ślubu i nigdy jej nie zdejmuje.

Miesiąc ślubu
Ślub należy brać w miesiącu, w którego nazwie pojawia się litera "r". Jeśli ktoś koniecznie chce wziąć ślub w innym miesiącu, może starać się oszukać fortunę, odnajdując "r" w nazwie łacińskiej. Najmniej odpowiednim miesiącem do zawierania ślubów wydaje się maj, w każdym języku pozbawiony niezbędnej literki "r".

Wpadki w czasie przysięgi
Wszelkie pomyłki przy jej składaniu (np. klasyczne już "i nie dopuszczę cię aż do śmierci") wróżą radość i szczęście. Jest jednak jeden wyjątek. Przy nakładaniu obrączki nie wolno wypowiedzieć słowa "amen" po słowach "...przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego". Gdy panna młoda drżącą ręką upuści obrączkę swego męża na podłogę, podnieść ją powinien ktoś inny, np. ministrant, świadek,  ale nie ona sama.

Życzenia
Podczas składania życzeń nowożeńcy przeważnie nie poznają połowy gości, dobrze jednak, gdy wśród nich znajdzie się osoba naprawdę zupełnie im obca, przypadkowo obecna w kościele. Małżeństwo wtedy na pewno będzie szczęśliwe.

Obsypywanie monetami
Po życzeniach goście obsypują młodych ryżem i monetami. Zwłaszcza te ostatnie przynoszą wróżbę bogactwa i urodzaju, pod warunkiem że młodzi wyzbierają je co do grosza. Miłościwi goście powinni jednak pamiętać, że pannie młodej ubranej w gorset i halki może być niewygodnie zbierać grosiki. Garść monet zupełnie wystarczy, by zapewnić młodym dobrobyt.

Wódka
Państwa młodych można powitać na weselu dwoma kieliszkami z przejrzystym płynem - w jednym jest woda, w drugim wódka. Młodzi wybierają każde dla siebie jeden kieliszek i muszą go wypić do dna. Ten, komu dostanie się wódka, będzie rządził w małżeństwie. Potem tłuką swoje kieliszki o podłogę, by zapewnić sobie szczęście.
Add to Google Wesele Ślub


Makijaż na ślub

Stoły na wesele


www.psks.pl