Jak wybrać obrączki ślubne

Wśród całego przedweselnego zamieszania przychodzi zawsze czas na wybór obrączek. I nie jest to błaha sprawa, którą można zostawić na ostatnią chwilę. Obrączki ślubne to ważny element całego zamieszania, bo ślub i przyjęcie weselne przeminą, ubrania powędrują do szafy lub komisu, a obrączka pozostanie na palcu na wiele długich lat. I to ona, a nie welon czy tort weselny będzie nam przypominała o tym, co nas połączyło. Dlatego, też ważne aby była wyjątkowa i...wygodna.

Jeszcze kilkanaście lat temu wybór obrączki sprowadzał się do dobrania jej do rozmiarów palca i wyborze koloru złota, przy czym wybór i tak padał na tzw. żółte złoto bez domieszki miedzi. Co do kształtów to nie było w zasadzie nic innego do wyboru jak tylko proste obrączki, które różniły się jedynie szerokością.Od kilku lat jednak gabloty jubilerskie z obrączkami wyszły z kąta i są o wiele większe, bo i dostępnych wzorów jest wiele.

Kolor, kształt i materiał obrączek

Są wykonane z kilku odcieni złota, także białego. Mogą mieć wygrawerowane wzory lub napisy, bywają ozdabiane kamieniami. Już niekoniecznie muszą być proste, ponieważ modne są także w kształcie różnych splotów. Nie muszą też koniecznie być okrągłe po zewnętrznej stronie, często młodzi decydują się na takie modernistyczne wzory przypominające stalowe nakrętki do śrub. Obrączki mogą się błyszczeć, ale także można wybrać takie zmatowione, piaskowane. Przy wyborze obrączki należy kierować się ponadczasowym pięknem. Nikt na starcie nie zakłada, że małżeństwo nie przetrwa długo, wszyscy chcą aby im się udało dożyć razem późnej starości w zgodzie i zdrowiu. I jeśli tak się stanie to raz wybrane obrączki, będą z razem z nami przez te lata, jeśli ich przypadkiem nie zgubimy.

Niewiele jest osób, które decydują się na zakup nowych, bo poprzednie się znudziły. Panuje przekonanie, że to przynosi pecha. Więc może nie warto aż tak kierować się przy wyborze obrączek wyłącznie modą. Jeśli wybierzemy model wyjątkowy ale zarazem uniwersalny, to będziemy z nich zadowoleni przez długie lata.

Ważne też, aby były wygodne, co jest istotne zwłaszcza przy szerokich modelach. Obecnie prawie wszystkie obrączki są po wewnętrznej stronie lekko zaokrąglone, aby łatwo było je ściągnąć. Wiele osób ma problem z puchnącymi palcami lub szerokimi kostkami i taki kształt ułatwia przesuwanie obrączki na palcu. Biżuteria przewidziana na długie lata powinna być piękna, ale też wygodna.

I jeszcze kilka reguł. Oczywiście na czas ślubu powinniśmy powierzyć jej osobie odpowiedzialnej, aby nie sprawdził się koszmarny sen, rodem z amerykańskich filmów, kiedy państwo młodzi wypowiadają sakramentalne tak, a obrączek nagle brak. Obrączki raz poświęconej i założonej na ślubie, nigdy nikomu nie pożyczamy. A z praktycznych zachowań, należy pamiętać, że ilekroć mamy do czynienia z ostrymi detergentami, smarami, kwasami lub innymi substancjami szkodliwymi, należy do takich prac ściągać całą biżuterię wraz z obrączką. I nie należy wtedy kłaść jej na brzegu wanny czy umywalki, aby nasz symbol miłości i wierności nie skończył śmiercią tragiczną w odpływie.

Wstecz
Powrót do góry