Koszty ślubu i wesela
Ślub i wesele to jeden z ważniejszych dni w życiu Młodej Pary, jeśli nie ten najważniejszy. Z tego też powodu zakochani dołożą wszelkich starań by przeżyć go należycie i zapamiętać na długo. Zasadnicze pytanie brzmi: ile te starania kosztują?

Nie ukrywamy, że na przysłowiowych kilku stówkach się nie skończy. W grę wchodzą najpewniej kwoty rzędy kilkunastu tysięcy, choć nie znając szczegółów, ciężko jest coś jednoznacznie oszacować. Zastanówmy się więc na co z pewnością wydatkowane będą wasze pieniądze.

W pierwszej kolejności warto wymienić suknię Panny Młodej i garnitur Pana Młodego wraz ze wszystkimi dodatkami, tj. welonem, ozdobami do włosów, krawatem, czy koszulą. To koszty rzędu 3000 – 4000zł. Wszystko zależy od tego czy odzież będzie szyta na miarę, czy np. wypożyczona i gdzie. Do tego dokupić będzie trzeba oczywiście buty, średnio za 300-400zł.

Jak nakazuje tradycja, zobowiązani jesteście też do zakupu obrączek, których ceny przeciętnie wahają się w granicy 800-1000zł za parę. Tu decydującym staje się przede wszystkim materiał z którego zostaną one wykonane, ewentualne zdobienie kamieniami szlachetnymi, tzw. bądź specjalne zamówienia.

Idąc dalej na waszej liście powinny pojawić się usługi kosmetyczne, którym podda się przyszła Panna Młoda. Na całość składa się przede wszystkim fryzjer, makijaż i manicure. Koszt takiego pakietu to około 300zł. Nie zapomnijcie też o bukiecie ślubnym, czy też wiązance dla świadkowej, ewentualnych kosztach wypożyczenia auta, jak i dekoracjach samochodu i kościoła. To niestety kolejne 500 – 1000zł.

W dalszej kolejności musicie przygotować się również na koszty wszelkich formalności, czyli opłaty w Urzędzie Stanu Cywilnego, zapowiedzi, ofiarę dla kościoła, czy organistę. Tu większość kwot zależy od was i waszej hojności. Przyjmujemy więc, że całość zamknie się w kwocie 300-500zł.

Na koniec zostają do skalkulowania te największe nakłady finansowe, czyli wynajęcie lokalu, menu z alkoholem włącznie, hotel dla gości przyjezdnych i cała oprawa do której zaliczamy fotografa, filmowca i osobę lub zespół odpowiedzialnych za muzykę. Są to chyba najwyższe koszty z całego budżetu ślubnego i niestety trudne do oszacowania dla osób z zewnątrz. Wynika to z faktu, iż są one uzależnione od ilości weselników obecnych na waszym przyjęciu. Nie nam oceniać, czy będzie ich 20, 50, czy może 100. Za to z pewnością bez względu na ich ilość wasze wesele będzie wyjątkowym przedsięwzięciem.
Wstecz
Powrót do góry