Twoje nazwisko po ślubie

Tradycja nakazuje, by po ślubie Panna Młoda, już jako żona przyjęła nazwisko męża. Coraz częściej jednak zdarza się, że Panna Młoda decyduje się zostać przy swoim nazwisku, lub łączy swoje nazwisko panieńskie z nazwiskiem męża.

Jakie w zasadzie mamy opcje i jakie możliwości warto rozważyć?

- nazwisko męża – dla wielu kobiet przyjęcie nazwiska męża ma ogromne znaczenie. Symbolizuje połączenie się obu rodzin i wspólne bycie obojga małżonków. Przyjęcie nazwiska jest też ważne dla męża. Dla niego jest to znak swoistego „nabycia praw” do żony. Często to właśnie małżonkowie sprzeciwiają się propozycjom żony pozostania przy własnym nazwisku

- pozostanie przy własnym nazwisku – kobiety, które późno wychodzą za mąż i zdążyły już zrobić karierę, mają publikację i są rozpoznawalne po własnym nazwisku, niechętne będą jego zmianie na nazwisko męża. W pewnym stopniu, decydując się na nowe nazwisko, zaprzepaszczają dotychczasowe osiągnięcia i muszą dalszą część kariery budować częściowo od początku. Warto pamiętać o tym, że  biznesowi kontrahenci i partnerzy nie zawsze będą wiedzieć o ślubie i wiedzieć o zmianie nazwiska.

- nazwisko dwuczłonowe – takie rozwiązanie jest dobrym kompromisem, pomiędzy potrzebą zachowania autonomii a potrzebą przynależności do męża. Niestety są sytuacje w których przyjęcie nazwiska dwuczłonowego jest nie tyle niemożliwe, co kłopotliwe. Jeśli nazwisko Panny Młodej jest długie, a nazwisko Pana Młodego również ma więcej niż dwie sylaby, to używanie obu nazwisk będzie niezmiernie niewygodne.

- nazwisko żony – choć niezmiernie rzadko, to jednak zdarza się, że to mąż przyjmuje nazwisko żony. Najczęściej dzieje się tak w sytuacji kiedy nazwisko męża jest nieatrakcyjne bądź wręcz śmieszne. Warto zdawać sobie sprawę, że przy zmianie nazwiska na nazwisko żony, Pan Młody musi liczyć się z komentarzami od otoczeniem które rzadko kiedy będą pozytywne, jest to bowiem w naszym społeczeństwie nadal rzadko spotykany wyjątek.

Wstecz
Powrót do góry